fbpx

Kaip išsirinkti daugkartinius puodelius?

daugkartinis puodelis

Daugkartinis puodelis

Šiandien itin daug diskutuojama apie ekologines bėdas, besaikį vartotojiškumą, kalnus atliekų ir iš to kylantį itin didelį žemės užterštumą. Tad visai ne veltui, pastebimos naujos tvarios mados tendencijos – vis labiau populiarėja zero waste filosofija. Bene ryškiausias pokytis, įvykęs per dešimtmetį – vienkartinius puodelius keičia daugkartinis puodelis. Žinoma, tai jau seniai nebe naujiena. Tikrai žino ne vienas, kad vienkartiniai puodeliai itin žalingi žemei – per vieną dieną jų sunaudojama tikra gausybė, tačiau jie itin sunkiai perdirbami, kadangi jų vidus yra padengtas plonu plastiku. Dėl šios priežasties, jie tampa dar viena sunkiai suyrančia šiukšle.

Vienkartinių puodelių vartojimo mąstai tikrai dideli. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje jų sunaudojama apie 2,5 mlrd. per metus, o iš jų perdirbama tik 1 proc.

Verta pridurti, kad daugkartinių puodelių idėja itin domisi ir mados tendencijų sekėjai. Besidomintys mada ir koja kojon sekantys ja, tikrai nenustebs išgirdę, kad daugkartinis puodelis gali būti pagamintas ne tik iš bambukinio pluošto medžiagos, tačiau ir iš porceliano ar keramikos. Daugkartinis puodelis palaipsniui tampa laisvalaikio atributu ar savotišku aksesuaru, kuriuo naudojasi vis daugiau gyventojų.

Daugkartiniai puodeliai ir jų rūšys

Šiandien daugkartinių puodelių asortimentas pasiekė viršūnę. Dėl didžiulės paklausos ir susidomėjimo, puodeliai kavai gaminami iš įvairiausių medžiagų. Lietuvos rinka taip pat vejasi pasaulines tendencijas, todėl beveik visus variantus rasite ir vietinėse parduotuvėse. Daugkartinis puodelis  paprastai gaminamas iš plastiko, stiklo, bambukų pluošto ar net nerūdijančio plieno. Kad būtų aiškiau, kuo vieni puodeliaiyra pranašesni už kitus, išskirsime pagrindines jų savybes, privalumus bei trūkumus.

– Metalinis puodelispaprastai laikomas klasika. Tiems, kurie ieško tvirto, ilgaamžio bei patvaraus daugkartinio puodelio, verta pasvarstyti apie nerūdijantį plieną. Termo puodelis paprastai gaminamas iš nerūdijančio plieno, kadangi ši medžiaga geriausiai išlaiko temperatūrą.

– Plastikinis puodelis. Tai taip pat pakankamai tvirtas puodelis, kuris bus pakankamai patvarus naudojant kelionėse. Iš plastiko pagaminti puodeliai paprastai pasižymi itin praktiška kaina.

– Stiklinis puodelis. Paprastai stikliniai puodeliai vertinami dėl puikių savybių – išlaiko gėrimo temperatūrą bei neturi neigiamos įtakos skoniui. Verta atkreipti dėmesį kad stikliniai puodeliai dažnai neturi dangtelio. Tad tokios medžiagos puodelis nebus tinkamas ilgoms kelionėms – rekomenduojama rinktis uždaroms patalpoms

– Bambuko pluošto puodeliai.Bambuko pluoštas itin mėgstamas tų, kurie yra neabejingi ekologinėms problemoms. Bambuko pluoštas savaime suyranti medžiaga, tad nereikės jaudintis, kad patys mėgaudamiesi kava, darote žalą gamtai. Tačiau, jeigu ketinate rinktis daugkartinį puodelį iš bambuko medžiagos, verta atkreipti į visą puodelio sudėtį. Neretai tokių puodelių sudėtyje yra plastiko – melamino.

– Puodeliai iš perdirbtų žaliavų, pavyzdžiui, iš kavos luobelių, ryžių, kavos tirščių – tai dar viena pasaulinė tendencija, kuri mėgstama ekologiškų produktų mėgėjų. Apie šios rūšies puodelius plačiau aptarsime sekančiame skirsnyje.

Daugkartinis puodelis iš perdirbtų medžiagų

Tikriausiai sutiktų ne vienas, kad kava yra vienas didžiausių malonumų mus lydinčių kiekvieną dieną. Jaukioje kavinukėje prie kavos puodelio mezgasi įdomūs pokalbiai, apima įkvėpimas kurti ar tiesiog ateina ramybės jausmas po įtemptos dienos. Tačiau šįsyk mes ne apie dievų gėrimų vadinamą kavą, o apie kitokį ir kartais net netikėtą požiūrį į ekologiją.

Šiandien galime išvardinti ne vieną ieškojusį iššūkių entuziastą, kuris suko galvą, kaip bei kuo pakeisti vienkartinius kavos puodelius. Taigi, žingsnelis po žingsnelio, randasi daugkartiniai puodeliai, kurie gali būti pagaminti iš pačių netikėčiausių perdirbtų žaliavų. Aptarsime keletą pavyzdžių.

Puodelis iš kavos tirščių

Ar kada pagalvojote, koks kiekis kavos tirščių, kasdieną išmetamas iš maitinimo įstaigų? Dizaineriui Julian Lechner ši mintis giliai įstrigo, todėl po ilgų galvojimų, jis pasiūlė šaunią idėją – kavos tirščiai gali būti panaudojami puodelių gamybai. Tiesa, idėjos nėra taip lengvai įgyvendinamos praktiškai – eksperimentai truko net 5 metus. Vis dėlto, didelių pastangų dėka, šiandien iš Berlyno kavinių surankami kavos tirščiai iš kurių gaminami daugkartiniai puodeliai. Puodeliai gamybai naudojamos kitos atsinaujinančios medžiagos: biopolimeras, krakmolas, celiuliozė, mediena, natūralūs sakai, vaškas bei aliejus.

Puodelis iš perdirbtų vienkartinių puodelių

Sugalvota tikrai įdomi idėja – perdirbtus vienkartinius kavos puodelius panaudoti daugkartinio puodelio gamybai. Toks puodelis buvo pirmasis, pagamintas iš perdirbtų atliekų. Taigi, rinkdamiesi būtent tokios medžiagos daugkartinį puodelį atliksite net du naudingus darbus – sumažinsite vienkartinių puodelių naudojimą bei prisidėsite prie jų perdirbimo. Remiantis statistiniais duomenimis, vienas žmogus vidutiniškai išmeta 350 popierinių kavos puodelių per metus.

Puodelis iš ryžių lukšto

Jau minėjome, kad kai kurių daugkartinių puodelių sudėtyje galima rasti plastiko. Žinoma, toks puodelis kur kas geriau nei vienkartinis, tačiau galiausiai jis vis tiek paliks savo pėdsaką. Richard Milton, „Huskup” kompanijos įkūrėjas, surado netikėtą ekologišką sprendimą norintiems prisidėti prie atliekų mažinimo. Daugkartinis puodelis sukurtas iš vienos iš gausiausiai išmetamų maisto atliekų pasaulyje – ryžių lukštų. Toks puodelis savo sudėtyje neturi plastiko ar kitų sunkiau perdirbamų medžiagų. Taip pat jį išmetus galėsite nesijaudinti – jis natūraliai suirs. Įdomu, kad nors šis puodelis pagamintas iš natūralių medžiagų, jis yra labai tvirtas – gali atlaikyti nuo -30ºC iki 120ºC. Skaičiai iš ties dideli – kasmet visame pasaulyje susidaro apie 125 mln. tonų ryžių lukštų atliekų.

Puodelis iš kavos luobelių

„Huskee” kompanijoje dirbantys profesionalai, pradėję analizuoti kavos sektorių suprato, kad jame taip pat lieka itin daug atliekų, kurias būtų galima prasmingai panaudoti. Taigi gimė įdomus „Huskee” kompanijos sprendimas – puodelis iš kavos luobelių. Skaičiuojama, kad kasmet išmetama apie 1,7 milijardo kavos luobelių! Daugkartinio puodelio pagrindinė sudedamoji medžiaga yra kavos luobelės, o plastiko – 0 proc. Nesijaudinkite, puodelis pagamintas iš kavos luobelių tikrai atliks savo paskirtį – išlaikys gėrimą karštą bei bus patvarus. Įdomu, kad Huskee kompanija stengiasi suburti kavos gėrėjų bei kavos sektoriuje dirbančiųjų bendruomenę, kuri kartu stengtųsi pakeisti vienkartinio puodelio idėją. Tam kuriamas projektas „HuskeeSwap’s”, kuriame gali registrutis norintys prisijungti.

Kaip išsirinkti daugkartinį puodelį?

Daugkartiniai puodeliai itin mėgstami dėl savo patogumo, kompaktiškumo bei kitų praktinių savybių. Taip pat labai vertinami žmonių, kurie propaguoja zero wastefilosofiją būryje. Žinoma, daugelis vertina praktiškiausią daugkartinių puodelių savybę – turint tokį puodelį visada, kada tik užsimanai, galima išgerti karštos kavos ar arbatos. Tiesa ta, kad daugkartinis puodelis ir ypač termopuodelis, yra neatsiejamas, tiek miesto gyventojo, tiek gamtą mėgstančio keliautojo, palydovas. Žinoma, labai svarbu, kad turimas daugkartinis puodelisatitiktų visus Jūsų lūkesčius. Tad prieš perkant daugkartinį puodelį, verta įsidėmėti kelis kriterijus, kurie padės apsispręsti, kuris arbatos ar kavos puodelisJums tinkamiausias.

Puodelio kriterijai

– Medžiagos. Daugkartiniai puodeliai kavaipaprastai gaminami plastiko, stiklo, bambukų pluošto ar net nerūdijančio plieno. Žinoma, kiekviena medžiaga pasižymi tam tikrais trūkumais ar privalumais. Medžiaga iš kurios daugkartinis puodelispagamintas, lemia jo tarnavimo trukmę, funkcijas bei paskirtį. Tad prieš keliaujant į parduotuvę, verta kruopščiai išsinagrinėti bent kelių pasirinktų medžiagų savybes.

– Dydis (talpa). Pagalvokite apie puodelio dydį. Labai svarbu, kad jis būtų nei pernelyg didelis, nei per mažas. Puodelio dydis paprastai priklauso nuo to, kaip dažnai jį naudosite bei kokiomis veiklomis užsiimate. Jeigu daugkartinis puodelisJums pasitarnauja tik pakeliui į darbą, paskaitas ar kitus užsiėmimus, tuomet 0,3-0,7 l puodelio Jums turėtų pakakti. Tokia puodelyje labai lengvai sutalpinsite tiek juodą kavą, tiek įmantrius gėrimus maišytus su pienu. Jeigu puodelį ketinate pasiimti į keliones ar sportuojant, tuomet galvokite apie 1- 1,5l talpą.

– Pagalvokite, kokiomis veiklomis užsiimate, kaip aktyviai gyvenate, kuomet vertinate puodelio sandarumą. Jeigu ketinate mėgautis kava ar kitu gėrimu uždaroje patalpoje, pavyzdžiui, namuose, kavinėje ar parke ant suolelio, tiks ir užspaudžiamas ar net dangtelio neturintis puodelis. Tačiau jeigu savo gyvenimo neįsivaizduojate be aktyvios veiklos, nuolat judate, bėgate ir stengiatės visur suspėti – ieškokite ypač sandaraus, užsukamo puodelio.

Taigi, visi daugkartiniai puodeliai kavaiyra ganėtinai skirtingi, tad ir vienareikšmio atsakymo, koks puodelis tinkamesnis nėra ir negali būti. Prieš rinkdamiesi puodelį, pagalvokite apie savo įprastą dieną ir laiką, kuomet tuo puodeliu naudositės. Šie pateikti kriterijai padės lengviau ir greičiau apsispręsti, kuris daugkartinis puodelis Jūsų lūkesčius atitiktų labiausiai. Kaip ir kiekvienas apsipirkimas, taip ir šis, neabejotinai, pareikalaus šiek tiek Jūsų dėmesio ir kantrybės.

Atsinešk daugkartinį puodelį ir gauk nuolaidą

Ar žinojote, kad kai kurios kavinės bei degalinės palaiko vienkartinių puodelių mažinimo iniciatyvą? Kai kurie verslai, kavos ar arbatos pirkėjams, atsinešusiems savo puodelį, taiko tam tikra nuolaidą. Pateikiame iniciatyvos dalyvius Lietuvoje:

– „Caif Cafe” kavinių tinklas taiko 5 proc. Nuolaidą kavai ir kitiems gėrimams;

– „Vero Cofe” taiko net 10 proc. Nuolaidą klientams, atvykusiems su savo puodeliu;

– Degalinių tinklas „Circle K” taiko taip pat 10 proc. Nuolaidą bet kuriam karštam gėrimui.

– Degalinės „Viada”tinklas taip pat ieško sąmoningesnių sprendimų. 2020metais šis verslas išsikėlė tikslą – atsisakyti plastiko pakuočių. Šiandien vienkartinius puodelius, kurių sudėtyje buvo plastiko ir popieriaus, pakeitė į tokius, kurių sudėtį 100 proc. sudaro popierius.

Kol kas Lietuvoje turime kelis pagrindinius prekybininkų tinklus, palaikančius daugkartinių puodelių naudojimo skatinimą. Gera žinia ta, kad šia tema jau pradeda kalbėti vis aktyviau ir kiti. Tikimasi, kad laikui bėgant Lietuvoje tokių vietų bus kur kas daugiau. Daugkartinis puodelis gali virsti mažu Jūsų įpročių, kuris prisidėtų prie iš ties didelių bei teigiamų pokyčių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *